İade : 14 gün içinde ücretsiz iade
Değişim : 14 gün içinde ücretsiz değişim

Külotlar, tangalar ve bodysuitler  hijyen dolayısıyla değişim ya da iade yapılmamaktadır.

Sağlık ve hijyen sebebiyle, Mayolarda hijyen bandı çıkarılmış ürünlerin değişimi ya da iadesi yapılmamaktadır.

Kişiye özel nakışlı ürünlerin iadesi ya da değişimi yapılamamaktadır.

Çevrimiçi olarak satın aldığınız bir ürünü iade etmek ya da değişim sağlamak için, paketinizi en yakın Yurtiçi Kargo şubesine bırakabilirsiniz. Lütfen iade ve değişimlerin, sipariş gönderim onayı e-postasından itibaren 14 gün içinde yapılması gerektiğini unutmayın.


İade ve Değişim için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

1. İade talebini oluştur

Aşağıdaki linke tıklayarak siparişi yönet kısmından iade talebi oluşturabilirsiniz. Şayet ürün değişimi yapmak istiyorsanız siparişi yönet kısmından yine iade talebi oluşturup, değişim yapmak istediğiniz ürünü tarafımıza iletirken faturanız üzerine değişim bilgilerini yazmanız gerekmektedir.


2. Paketleme

İade ya da Değişim istediğiniz ürünleri orijinal ambalajında paketleyin. Ürün giyilmemiş; ambalajı ve ürün zarar görmemiş olmalıdır. Ürünün kodu, adı, iade nedeni ve istenen diğer bilgiler eksiksiz olarak faturanızın ilgili alanında belirtilmelidir.

Faturayı kutu dışına yerleştirin ve kutuyu güvenli bir şekilde sabitleyin.

House of Silk, nakliye sırasında kaybolan hiçbir öğeyi değiştiremez veya bu öğeler için iade sağlayamaz.

3. Kurye Hizmeti

Faturanızla birlikte hazırladığınız iade paketini size en yakın Yurtiçi Kargo şubesine aşağıdaki kodları kullanarak iletiniz:

İade kodu: 169495091

4. İade

Geri ödeme, siparişinizle aynı ödeme yönteminde yapılacaktır. Onaylanan iadelerin hesaba iadesi banka prosedürlerine bağlı olarak 7-15 iş gününü bulabilmektedir.

 

5. Değişim

Değişim talebiniz paket tarafımıza ulaştıktan sonra işleme alınıp 3 - 5 iş günü içerisinde tekrardan sistemde kayıtlı adresinize kargolanacaktır.


Sipariş iptali:

Hazırlanıyor konumundaki siparişleriniz için müşteri hizmetlerini arayarak iptal talebinde bulunabilirsiniz. Kargoya teslim edilen siparişlerde iptal sağlanamamaktadır.

Kişiye özel üretilen nakışlı ürünler için ödeme alındıktan sonra eğer ürün işleme alındıysa sipariş iptali kabul edilememektedir.

Yurtiçi Kargo dışındaki kargo firmaları ile gönderilen iadelerin kargo ücreti müşterimize aittir.


Adres: Meclis Mah. İlknur Sk. No: 9 Sancaktepe / İstanbul
Telefon: +90 (532) 300 85 20

E-posta: support@hofsilk.com
WhatsApp: +90 (850) 305 20 08